1. den
Zahájení a úvod
Pavel Tomek
SUAS GROUP
Pavel Tomek je v současnosti předsedou dozorčí rady společnosti Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. a skupiny SUAS GROUP, a.s.
Po ukončení studií na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v roce 1994 se zaměřil na oblast právních služeb v advokacii, v oblasti obchodního práva, obchodních korporací, finančního a daňového práva. Od roku 2006 zahájil jako advokát spolupráci se společností Sokolovská uhelná. Pro vedení společnosti řešil nejvýznamnější právní kauzy a obchodní transakce. Po tragickém skonu spolumajitele Sokolovské uhelné se stal v dubnu 2020 zástupcem dědiců a správcem svěřenského fondu. Aktuálně je pokračovatelem myšlenky zodpovědného přístupu největšího zaměstnavatele v Karlovarském kraji k transformaci celého regionu, nositelem moderních vizí budování nových energetických zdrojů a inovací v chemickém průmyslu, iniciátorem řešení úrovně vzdělávání a rozvoje bydlení v území.
BLOK 1: Zdrojová přiměřenost – máme vůbec dostatečný bank na pořádnou hru?
Michal Pokorný
EIF
Michal Vysokoškolské vzdelanie získal na Fakulte ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. V rokoch 1996 – 1997 pracoval ako obchodný zástupca v spoločnosti Devín Real, a. s., Turčianske Teplice. V rokoch 1997 – 1999 pôsobil v APIS, a. s., Turčianske Teplice ako obchodný zástupca pre Poľsko a zástupca riaditeľa obchodu s energetickými komoditami. V rokoch 1999 – 2007 pracoval v spoločnosti Slovenské elektrárne, a. s., na rôznych pozíciách: ako asistent generálneho riaditeľa, Senior Trader – Area Manager, vedúci oddelenia dlhodobého a krátkodobého obchodovania a vedúci oddelenia Front Office. V rokoch 2006 – 2010 bol riaditeľom a konateľom Epool, s. r. o., Nitra. Od roku 2010 do 2021 bol členom predstavenstva (od 2012 do 2016 zastával post podpredsedu predstavenstva) SEPS, a.s. V súčasnosti je strategickým riaditeľom Energetického investičného fondu.
Luboš Pavlas
SEV.EN
Luboš Pavlas působí ve skupině Sev.en Energy na různých pozicích už téměř 10 let. Jako CEO je zodpovědný za správu, řízení a rozvoj skupiny Sev.en Energy v Česku i v Evropě. Je absolventem Fakulty ekonomiky a řízení energetiky ČVUT Praha, pracoval na různých řídících pozicích ve skupině ČEZ a byl také předsedou představenstva a generálním ředitelem Pražské teplárenské.
Pierre Poncik
Slovenské elektrárne
Pierre je riaditeľom úseku obchodu, trhovej regulácie a dispečingu. V spoločnosti Slovenské elektrárne pracuje od roku 2018. Riadi a zodpovedá za obchodnú stratégiu spoločnosti na domácom a zahraničnom trhu. Vysokú školu ekonomickú absolvoval v Lille, odbor finančné trhy. V minulosti zastával významné pozície v rôznych spoločnostiach zaoberajúcich sa prieskumom a ťažbou plynu a ropy. Pôsobil v predstavenstve spoločností POZAGAS, a. s., Nafta, a.s., a SPP.
René Neděla
MPO
Vystudoval obor automatizované řízení na Ústavu přístrojové a řídicí techniky Strojní fakulty ČVUT v Praze a Masarykův ústav vyšších studií, obor Podnikání a komerční inženýrství v průmyslu. Do pozice náměstka MPO přišel po několikaletém působení v Energetickém regulačním úřadu, kde postupně zastával několik pozic od specialisty regulace v energetice, vedoucího oddělení strategie a poradců, ředitele odboru teplárenství po ředitele sekce regulace.
Mário Matušinec
AXPO Austria
Josef Kotrba
Český plynárenský svaz
Josef Kotrba je generálním ředitelem Českého plynárenského svazu. V posledních letech vedl konzultační skupinu v oblasti energetiky v rámci mezinárodní auditní a konzultační firmy Deloitte. Předtím vedl celou českou pobočku Deloitte, a ještě dříve oddělení finančního poradenství. Po celou dobu se zabýval projekty v oblasti strategie, fúzí a akvizicí a restrukturalizací. Titul Ph.D. získal na University of Pittsburgh.
Michal Macenauer
EGÚ Brno
Michal je ředitel strategie a managing konzultant EGÚ Brno. V minulosti se věnoval zejména výhledům poptávky po energiích, elektromobilitě, či otázkám dostatečnosti elektrické zdrojové základny. Aktuálně se zaměřuje především na strategii rozvoje firmy, ale také energetiky jako systému.
BLOK 2: Energetická datová centra – český Big Blind vs. slovenský Full House
Richard Kabele
EDC
Michal Puchel
Michal je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, E.ON Academy Energy Series a Prince Foundation 5th Edition. Energetice se věnuje od roku 1999, tedy celý profesní život. Mimo jiné pracoval jako analytik společnosti Accenture, ředitel firmy Euroenergy, vedoucí úseku strategie a regulace Západoslovenské energetiky a také jako vedoucí odboru zajišťování přenosových a systémových služeb ve společnosti ČEPS, a.s. Od 1. dubna 2021 je členem představenstva společnosti OTE, a.s. Od 30. června 2021 vykonává funkci předsedy představenstva OTE, a.s.
Libor Láznička
energIQube
V rokoch 1996-2023 pôsobil v softvérovej spoločnosti SFÉRA, a.s. Posledných pätnásť rokov na pozícii riaditeľa úseku vývoja, kde sa významnou mierou podieľal na návrhu a vývoji informačných systémov pre slovenský, český a ukrajinský trh s energiami. Špecializuje sa preto aj na témy: zúčtovanie odchýlok, denný a vnútrodenný trhu s elektrinou, vrátane medzinárodnej integrácie s krajinami EÚ, centrálny dátový sklad nameraných údajov, centrálna fakturácia poplatkov za prevádzkovanie systému a systémové služby, reportovanie obchodných transakcií podľa nariadenia REMIT, zúčtovanie podpory výroby elektriny z OZE a VÚKVET, záruky pôvodu elektriny. Inicioval a zastrešoval tiež vývoj informačného systému pre podporu procesov dodávateľov elektriny a plynu. Zodpovedal za projekty vývoja informačných systémov pre prevádzkovateľov prenosovej a distribučných sústav, vrátane zberu a správy nameraných údajov z meradiel.
Kamil Peteraj
OKTE
Kamil absolvoval Wirtschaftsuniversität vo Viedni, Fakultu managementu Univerzity Komenského a Bratislavskú vysokú školu práva. Od roku 2012 pôsobil v manažérskych pozíciách v súkromnej sfére i štátnej službe. Má skúsenosť aj z prostredia energetiky. V rokoch 2014 – 2017 bol v predstavenstve spoločnosti eustream, ktorá je prevádzkovateľom prepravnej siete plynu na Slovensku a patrí do portfólia holdingu EPH. V období rokov 2018 – 2020 pôsobil ako generálny tajomník služobného úradu na Ministerstve kultúry SR. V súčasnosti pôsobí vo vedení spoločnosti OKTE.
Florián Kevický
IPESOFT
Florián Kevický pôsobí od roku 2013 ako CEO v spoločnosti IPESOFT, ktorá poskytuje výkonné IT riešenia pre energetické, priemyselné a dopravné spoločnosti na Slovensku a v širšom regióne. Má dlhoročné skúsenosti v oblasti obchodu a riadenia spoločností. Jeho hlavnou úlohou ako CEO je obchodný a technický rozvoj spoločnosti na lokálnom a tiež zahraničnom trhu.
Petr Kusý
EDC
Od ukončení vysokoškolského studia na Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni pracoval Petr Kusý v Energetickém regulačním úřadu. Zastával mimo jiné post vedoucího statistika, ředitele analyticko-statistického odboru a radního. Loni v březnu přijal seniorní manažerskou pozici v PRE distribuce. Od dubna 2024 zastává funkci předsedy představenstva Elektroenergetického datového centra (EDC).
Eliška Beranová
UKEN
Eliška je právnička, která se dlouhodobě věnuje komunitní energetice a transformaci české energetiky směrem k čistým, nízkoemisním zdrojům energie. Od roku 2022 vede legislativní skupinu Unie komunitní energetiky, založenou expertní skupinou Frank Bold ve spolupráci s Hnutím Duha. Podílela se na přípravě novely energetického zákona lex OZE II, který se stal Zákonem roku pro byznys.
Marian Rusko
EG.D
Marian působí na pozici předsedy představenstva a generálního ředitele EG.D, a.s, a výkonného ředitele E.ON Česká Republika od roku 2022. Je zaníceným lídrem s více jak 30-letími mezinárodními zkušenostmi v oblasti energetických trhů střední a východní Evropy. Jeho klíčové odborné znalosti jsou v oblasti distribučních sítí, výroby, tepla a obnovitelných zdrojů. Jedním z jeho největších talentů je kombinovat strategii s organizačními změnami a vytvářením nových obchodních příležitostí zvyšováním ziskovosti a efektivity. Marian po ukončení studia na Ekonomické fakultě Univerzity v Giessene v roku 1993 pracoval zpočátku v bankovém sektoru. Od roku 1998 pracuje pro E.ON Group v Německu, Česku a na Slovensku. V období 2008 – 2013 působil ve funkci CFO a CEO v E.ON Trend v České republice, v r. 2013 – 2023 byl členem představenstva Západoslovenské energetiky, a.s., na Slovensku a v r. 2020-2023 byl současně i členem představenstva Východoslovenské energetiky Holding, a.s., Slovensko.
BLOK 3: Pravidla pokeru
Blahoslav Němeček
EY
Je renomovaný energetický expert, který působil na postu místopředsedy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a ředitele sekce regulace. Pracoval rovněž v několika mezinárodních orgánech, mimo jiné v pracovních skupinách a řídicím výboru CEER (Council of European Energy Regulators). Za Českou republiku byl rovněž členem Regulační rady agentury ACER (Agency for the Cooperation of Energy Regulators). Nyní zastává funkci výkonného ředitele ve společnosti Ernst&Young, s.r.o.
Stanislav Trávníček
Vystudoval inženýrské a doktorské studium na Českém vysokém učení technickém v Praze na Fakultě elektrotechniky se zaměřením na ekonomiku a řízení energetiky. V roce 1995 začal pracovat v oblasti informačních technologií. Energetikou se pracovně zabývá od roku 1998. V letech 2004–2012 působil jako ředitel Odboru elektroenergetiky ERÚ. V jeho kompetenci byla zejména tvorba vyhlášek a analýzy při stanovení regulovaných cen. Byl také členem pracovních skupin za elektřinu v organizaci CEER a ACER v Bruselu. V letech 2005–2008 předsedal výboru účastníků trhu při OTE. Od roku 2012 se jako manažer ve společnosti Ernst & Young podílel na modelování a designu různých aspektů trhu s elektřinou. Zabýval se také strategickým poradenstvím pro energetické společnosti v České republice a v regionu střední a východní Evropy, zejména analýzami dopadů evropské a národní legislativy na účastníky trhu, návrhy tarifních modelů a problematikou využití nových technologií a procesů v energetice. Dne 1. srpna 2019 byl jmenován předsedou Rady ERÚ.
Sylvia Beňová
ÚRSO
V súčasnosti je členkou regulačnej rady ÚRSO a na začiatku jej kariéry sa podieľala na rozbehu tejto inštitúcie, kedy sa vytvárali podmienky pre cenovú reguláciu v plynárenstve a elektroenergetike v súvislosti s nevyhnutnosťou zabezpečenia unbundlingu regulovaných činností a privatizáciou energetických spoločností. Skúsenosti s energetikou na strane regulovaného subjektu získala počas 10 ročného pôsobenia v spoločnosti SLOVNAFT, a.s.. Vo verejnom sektore za ostatné obdobie do roku 2020 zastávala pozíciu generálnej tajomníčky služobného úradu MS SR. Vyštudovala ekonomickú univerzitu v Bratislave.
Jan Kořán
KF Legal
Jan Kořán souběžně absolvoval magisterské studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy (obor právo) a bakalářské a magisterské studium na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (obor politologie). Od počátku své profesní dráhy působí v advokacii. Od roku 2007 je Jan Kořán advokátem a společníkem v Advokátní kanceláři KF Legal, s.r.o. Při výkonu advokacie se dlouhodobě specializuje na oblast energetického práva a oblast práva životního prostředí a poskytuje právní služby klientům z této oblasti, věnuje se rovněž přednáškové činnosti. V rámci své praxe se zabývá nejrůznějšími otázkami souvisejícími s energetikou, zejména elektroenergetikou a teplárenstvím a podporou obnovitelných zdrojů energie. Je členem rozkladové komise Energetického regulačního úřadu. V oblasti životního prostředí se zabývá mj. problematikou odpadů, územním a stavebním řízením, posuzováním vlivů na životní prostředí (EIA), nakládáním s radioaktivními odpady, nakládáním s vodami atd., podílí se i na legislativních pracích.
Kamil Šaško
MHSR
Kamil, štátny tajomník, prišiel na Ministerstvo hospodárstva SR z Národnej banky Slovenska, kde pôsobil od roku 2020 ako expert pre regulácie a dohľad. Predtým pôsobil ako finančný radca v rámci Rady EÚ a ako finančný attaché na Stálom zastúpení Slovenskej republiky pri EÚ v Bruseli, kde začal v roku 2015. Na Ministerstve financií SR pracoval ako generálny štátny radca na sekcii finančného trhu, kam prišiel zo súkromného sektoru – predtým pôsobil v Tatra banke či v spoločnosti Otto Money v Londýne. Kamil Šaško študoval na London Schol of Business and Finance, odbor Investičné bankovníctvo či na University of Sussex, odbor Aplikovanej vedy a riadenie podniku.
René Neděla
MPO
Vystudoval obor automatizované řízení na Ústavu přístrojové a řídicí techniky Strojní fakulty ČVUT v Praze a Masarykův ústav vyšších studií, obor Podnikání a komerční inženýrství v průmyslu. Do pozice náměstka MPO přišel po několikaletém působení v Energetickém regulačním úřadu, kde postupně zastával několik pozic od specialisty regulace v energetice, vedoucího oddělení strategie a poradců, ředitele odboru teplárenství po ředitele sekce regulace.
2. den
BLOK 4: Hráči pokeru mají slovo
Jiří Strnad
EIF
Jirka ihned po VŠE zamířil do ČEPS, kde se chopil příležitosti poznat ji skrz na skrz. V ČEPS měl na starosti hlavně mezinárodní obchod a související tržní služby. Pod jeho vedením se třeba propojil český, slovenský, maďarský a rumunský denní trh s elektřinou formou market coupling. Po 15 letech společné cesty Jirka překročil hranice a 4 roky prosazoval zájmy SEPS na Slovensku. A to především při rozvoji a integraci trhů, rozvoji dispečerského řízení nebo třeba implementaci evropských právních předpisů. Po dvaceti letech ve státních společnostech rozšířil svůj repertoár o soukromou sféru a moderní energetiku. Svoje know how teď úspěšně uplatňuje v EIF, především v EIFLEXI, kde má na starosti projekty agregace flexibility. Ve svém volném čase vede platformu ČSEF.
Martin Kašák
ČEPS
Martin Kašák, ředitel sekce Energetický trh ČEPS, a.s. Vystudoval Elektrotechnickou fakultu Českého vysokého učení technického v Praze, obor Ekonomika a řízení elektrotechniky a energetiky. Od roku 2002 působí v oblasti energetiky a během své dosavadní praxe se účastnil zejména různých zahraničních projektů ve skupině ČEZ. Před nástupem do ČEPS působil čtyři roky jako ředitel sekce Správa společnosti ČEPS Invest.
Jaroslav Kubinec
SEPS
Absolvoval Fakultu elektrotechniky a informatiky Technické univerzity v Košicích. Od roku 1993 pracoval ve společnosti SEP, s. p. (dnes SE, a. s.), později v SEPS, a. s. Do roku 2021 byl výkonným ředitelem sekce obchodu. Mezi léty 2021 a 2024 působil ve společnosti EIF, a. s., kde byl zodpovědný za projekt BESS na Slovensku. Nyní opět působí v SEPS, a.s. ve funkci výkonného ředitele sekce obchodu.
Jan Konrád
Unicorn
Studoval mezinárodní vztahy na Vysoké škole ekonomické a právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1997 začal pracovat jako programátor Unicorn Systems, a.s. Postupně vystřídal několik technických pozic, poté se převážně věnoval obchodní činnosti Unicornu v energetice a v zahraničí. V roce 2013 byl jmenován členem představenstva s odpovědností za mezinárodní expanzi společnosti Unicorn Systems. Od letošního roku zastává pozici obchodního ředitele. Od roku 1999 Jan Konrád systematicky rozvíjí aktivity společnosti v energetickém průmyslu a rozhodujícím způsobem se podílí na určování a naplňování strategie firmy v této oblasti.
Juraj Žák
Pixii
Juraj Žák pôsobí na pozícii generálneho riaditeľa spoločnosti Pixii s.r.o. od jej vzniku v roku 2021. Rozsiahle skúsenosti nadobudol na rôznych manažérskych pozíciách v nadnárodných koncernoch, momentálne sa okrem budovania a riadenia slovenskej pobočky Pixii venuje rozvoju strategických projektov v regióne strednej a južnej Európy.
Branislav Šafárik
Fuergy
Branislav nadobudol bohaté skúsenosti v oblasti inovácií a rozvoja podnikania počas piatich rokov pôsobenia v Slovenskej záručnej a rozvojovej banke, špecializovanej bankovej inštitúcii založenej Ministerstvom financií SR, a počas troch rokov ako generálny riaditeľ Slovak Business Agency, spoločnej iniciatívy Európskej únie spolu s vládou Slovenskej republiky na podporu malých a stredných podnikov. Branislav bol vždy fanúšikom inovatívnych nápadov a mnohým začínajúcim spoločnostiam pomohol uspieť na konkurenčných trhoch. Značný čas strávil v Spojených štátoch amerických, kde získal kontakty v investičnej a inovačnej sfére San Francisca. Úzko spolupracoval so startupmi a pokrokovými spoločnosťami podporoval aplikovaný výskum a zapájal sa do formovania stratégie na viacerých súkromných a verejných funkciách ako napríklad vyslanec Európskej komisie pre malé a stredné podniky na Slovensku.
Stanislav Cingroš
TESLA ENERGY GROUP
Stanislav Cingroš má dlouholeté zkušenosti v oblasti informačních technologií a energetiky. Od roku 2000 pracoval na různých pozicích v mezinárodních společnostech zaměřených na telekomunikace a informační technologie V roce 2017 stál u zrodu projektu 2nd life bateriových úložišť (využití lithiových baterií z elektromobilů v energetice) a v roce 2021 bylo toto průmyslové bateriové úložiště uvedeno na trh. Ve smyslu udržitelného rozvoje energetiky navrhl a zastřešoval projekt výzkumu a vývoje v oblasti recyklace lithiových baterií, kde se v rámci projektu podařilo dopracovat proces recyklace až do úrovně separace jednotlivých zájmových kovů. V současné době řídí aktivity TESLA ENERGY STORAGE v České republice, dále se v navazujících projektech věnuje recyklaci lithiových baterií a je jedním ze spoluzakladatelů konzultační společnosti APPSEN.
BLOK 5: Sázky na vodík a BESS, bude to čistá postupka?
Veronika Vohlídková
HYTEP
Veronika v letech 2011 až 2016 získala pracovní zkušenosti ve společnosti ČEZ, a.s., kde se specializovala na evropskou agendu s důrazem na finanční legislativu a regulaci. Následně, v období od 2016 do 2018, působila jako senior specialistka pro regulaci ve společnosti NET4GAS, a.s. Od listopadu 2018 do února 2023 působila v pozici ředitelky legislativně-strategického odboru v Českém plynárenském svazu, přičemž od června 2022 zastávala také úlohu zastupující výkonné ředitelky. V této pozici měla zásadní podíl na formování legislativního prostředí v oboru a samotnou transformaci ČPS. Současně, od listopadu 2019 až do dnešního dne je členkou představenstva České vodíkové technologické platformy. Od dubna 2023 zastávala pozici zastupující výkonné ředitelky a od ledna 2024 byla jmenována do funkce výkonné ředitelky.
Monika Božíková
EIF
Monika sa v súčasnosti venuje projektom súvisiacich s novou energetikou, flexibilitou, akumuláciou energií a transformáciou uhoľného regiónu. Počas kariéry sa špecializovala predovšetkým na projektový a zmluvný manažment projektov vyraďovania jadrovej elektrárne V1 a veľkých infraštruktúrnych projektov prenosovej sústavy, ktoré boli spolufinancované zo zdrojov Európskej únie. Aktívne sa podieľala na príprave slovenského Plánu Obnovy a Odolnosti, konkrétne kapitoly REPowerEU. Je zakladajúcou členkou Občianskeho združenia Ženy v energetike a momentálne zastáva pozíciu prezidentky tohto združenia. Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Anna Slavkovská
NAFTA
Anna Slavkovská pôsobí ako právnička so špecializáciou na energetickú legislatívu v spoločnosti NAFTA a.s. , ktorá sa zaoberá predovšetkým skladovaním plynu, popri tom však rozvíja viaceré inovatívne projekty súvisiace s dekarbonizáciou, medzi inými aj projektmi v oblasti skladovania vodíka. Anna Slavkovská je taktiež konateľkou spoločnosti NAFTA Speicher Inzenham GmbH, ktorá sa venuje skladovaniu plynu v Nemecku. Od roku 2023 bola zvolená za členku predstavenstva organizácii GIE (Gas infrastructure Europe), ktorá pôsobí v Bruseli a zastupuje Európskych prevádzkovateľov prepravných sietí, zásobníkov a LNG. Anna Slavkovská zároveň zastupuje spoločnosť NAFTA a.s. aj v aliancii H2eart for Europe, ktorá združuje prevádzkovateľov zásobníkov, ktorí aktívne rozvíjajú projekty v oblasti skladovania vodíka v podzemných zásobníkoch.
Gabriela Nekolová
Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje
Gabriela Nekolová je předsedkyní Hospodářská a sociální rady Ústeckého kraje, tedy neziskové organizace, jež v regionu plní roli krajské tripartity sdružující desítky organizací a institucí. V jejím rámci koordinuje také činnost Vodíkové platformy Ústeckého kraje usilující o rozvoj komplexního řetězce vodíkového hospodářství. Celý profesní život se věnuje problematice regionálního rozvoje a transformaci strukturálně znevýhodněných, uhelných krajů i v kontextu energetické tranzice.